Who's Who at SYC

Member Volunteers

The Club has five Flag Officers, and a further twelve Directors

Flag Officers are elected for a term of one year at the Annual General Meeting of the Company, usually held in January along with the Directors who are elected for a term of three years. Commodores usually serve for two years after which they step down.

There is no remuneration for any of these voluntary posts with members standing for the good of our sport and club.


Flag Officers 2020

Kevin Headon DSC 0024  

Kevin Headon
Commodore &
Training Principal

  Terry Kinch P6290278  

Terry Kinch
Vice Commodore

  SYC Burgee Square  

Mark Sharp
Rear Commodore

 
SYC Burgee Square  

Vacancy
Rear Commodore

 

  SYC Burgee Square  

David Nunn
Rear Commodore &
Hon. Treasurer

 
         

Directors

SYC Burgee Square

 

Nicola Besag
Director

 

SYC Burgee Square

 

David Carroll
Director

 

SYC Burgee Square

 

Alan Fry
Director

 

 SYC Burgee Square

 

Zoe Fry
Director

 

SYC Burgee Square

 

Kevin Knight
Director

 

SYC Burgee Square

 

Sue Large
Director

 

SYC Burgee Square

 

Ann Macey
Director

 

SYC Burgee Square

 

 

Russell Morrice
Director

 

SYC Burgee Square

 

 

Simon Oates
Director

 

 SYC Burgee Square

 

John Pryke
Director

 

SYC Burgee Square

 

Des Silverson
Director

 

SYC Burgee Square

 

Tim Stevenson
Director

 

 

President & Vice Presidents

In addition, the Club has a President, and a number of Vice Presidents, all of whom are usually drawn from the ranks of previous Commodores.  

A President and Vice Presidents are elected at the AGM for a period of one year, and are currently:

President    David Ramus
Vice Presidents   Alan Saunders
    Steve Vyse
    Terry Kinch

SYC Staff Team

The following staff are permanently employed by the Club:

Administrative  
Secretary    Tim Leigh  
Assistant Secretary   Agnes Bristow
Accountant   Chris Gooch
Training Administrator   Paula Fox (Monday, Tuesday, Thursday & Friday)

Bar & Restaurant
Club Steward   Natalie Stansell
Chef   Alan Williamson
Kitchen Staff   Kayleigh, Kaitlyn
Bar and Hospitality Brigade    Marina
    Brooke
    Rachel
    Nina
    Issie
     

Boatyard
Senior Boatswain   Ben Coe
     

Club House
Maintenance Operative   Richie Edlin
Cleaning Staff    Patty Giles
    Dao Aylen